Home ARSİV 11. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması
0

11. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması

11. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması
0
0

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), “İzmir’den Türkiye’ye yeni bir sesleniş” olarak adlandırdığı Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması nın on birincisini düzenliyor. 1996 yılından bu yana ülkemizin düzenli ve kapsamlı beste yarışması olan Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması nın on birincisi 2021’de sonuçlanacaktır.

Bu yapıtların ulusal süreçte değerinin anlaşılarak evrensel boyuta ulaşması İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı olarak en büyük dileğimizdir. Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması nın giderek çoğalan bestecileri yarının sesleri, umutlarıdır.

KATILIM KOŞULLARI
 • Yarışmaya T.C. vatandaşları katılabilir.
 • Yarışmacıların 1 Ocak 2021 tarihinde 50 yaşını aşmamış olmaları gerekmektedir.
 • Seçici Kurul üyeleri ile İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı üyeleri yarışmaya katılamazlar.
 • Yarışmaya gönderilen yapıtların, seslendirilmemiş, ödül kazanmamış ve telif haklarının satılmamış olması gereklidir.
 • Finale kalan yapıtların seslendirme hakkı ile ödül ve mansiyon kazanan yapıtların CD, Kaset, Video-CD ve DVD yapma hakları beş yıl süre ile İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’na ait olacaktır.
 • Ödül kazanan yapıtların herhangi bir orkestrada seslendirilmeleri sırasında, programda yapıt isminin yanı sıra aldığı ödül mutlaka belirtilecektir.
 • Yarışmaya katılan yapıt sahipleri bu Şartnamedeki hükümleri bütünüyle kabul etmiş sayılırlar.
 • Yarışmaya gönderilen yapıt, en geç 25 Aralık 2020 Cuma günü saat 17.00’den önce teslim edilmiş olmalıdır. Hangi nedenle olursa olsun belirtilen tarihten sonra gelecek yapıtlar yarışmaya katılamaz. Postada ve kargoda olacak gecikmeler ve kayıplardan İKSEV sorumlu tutulamaz.

YAPITLARDA ARANACAK KOŞULLARI

 1. 2021 yılında sonuçlanacak olan bu yarışma, viyolonsel ile orkestra için bestelenmiş olan Konçerto türündedir.  
 2. Besteci, yapıtında kullanacağı kompozisyon dilinde özgürdür.
 3. Besteci, yarışmaya birden fazla yapıtla katılamaz.
 4. Yarışmaya gönderilen yapıtın orkestra kadrosu, en fazla 2 Flüt, 2 Obua, 2 Klarinet, 2 Fagot, 2 Korno, 2 Trompet, Arp, Timpani, 2 Vurmalı Çalgıcı ve yaylı çalgılar grubu için olmalıdır. Besteci gerek duyarsa eser içinde yalnızca 2. flütü küçük flüt (piccolo) ile 2. obuayı korangle ile 2. klarineti de bas klarinet ya da mi bemol klarinet ile değiştirebilir.
 5. Yapıtın süresi en az 20, en fazla 25 dakika olmalıdır.
 6.  “11. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması”nın Yarışma Konseri, “35. Uluslararası İzmir Festivali” çerçevesinde gerçekleştirileceğinden, İKSEV, gönderilen yapıtların İzmir’e ithaf edilmesini ve konçertoya (eğer verilecekse) İzmir ile ilgili bir isim verilmesini önermektedir.
ÖDÜLLER
Birincilik Ödülü: 15.000 TL
İkincilik Ödülü: 9.000 TL
Üçüncülük Ödülü: 6.000 TL