Home ARSİV 12.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması
0

12.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması

12.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması
0
0

“12. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması (X-20)”, Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin Türkiye’de mobilya sektörünün ihracatını artırmak amacıyla açtığı bir mobilya tasarım yarışmasıdır.

Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması bu sene 12. kez düzenlenmektedir.

YARIŞMA KATEGORİLERİ
 1. Ev Mobilyaları: Yaşam mekânlarına yönelik mobilyalar (salon takımı, oturma grubu, yatak odası takımı, yemek odası takımı, çocuk odası takımı, koltuk, kanepe, sehpa, yatak, şifonyer, büfe, komodin, masa, sandalye, dolap, ev dekorasyonunda farklı iç mekan çözümleri, puf, oyuncak vb. ürünler). Çağdaş çizginin gereklerine uygun, ihraç potansiyeline sahip, katma değer yaratan ve sektöre ışık tutabilecek ürünler olması gerekmektedir.
 2. Ofis Mobilyaları: Çalışma ortamı sistemleri veya geleceğin ofisleri için yeni çözümler (masalar, çalışma grupları, bekleme koltuğu, bölücü panel sistemleri, tamamlayıcılar vb. ürünler). Çağdaş çizginin gereklerine ve teknolojik değişime ayak uydurabilecek, ihraç edilebilecek ve sektöre katma değer sağlayacak birim veya sistemler olması gerekmektedir.
 3. Mutfak ve Banyo Mobilyaları: Mutfak (mutfak mobilyası takımı, mutfak dolabı, modüler depolama DESIGN FOR EXPORT 2020 birimleri ve masa-sandalye) veya banyo (banyo mobilyası takımı, banyo dolabı, sıhhi ürünlerle uyumlu mobilya birim ve sistemleri). Hijyenik, dayanıklı, ergonomik, fonksiyonel, gelişen teknolojinin sağladığı yenilikleri kullanan ve küçülen mekân sorunlarına da çözüm bulabilecek ürünler olması gerekmektedir.
 4. Akıllı Mobilyalar: Ar-Ge projeleri ile teknolojik detaylarla güçlendirilmiş inovatif mobilya tasarımları. Kumaşından boyasına kadar interaktif mobilyaların ortaya çıkarılması amacıyla açılan bu temada ev, ofis, mutfak-banyo gibi bir sınırlama olmadan tüm mobilya çeşitlerine yönelik projelerin geliştirilmesi mümkündür. Tekno-İnteraktif-Akıllı Mobilya temasında projelerin rasyonel, uygulanabilir, üretilebilir, mekanik, detaylarda mükemmel, çevreye duyarlı, dönüşümlü malzemeler kullanılan ve geleceği planlayan nitelikte olması gerekmektedir. Söz konusu tema ile Ar-Ge projeleri ile yüksek teknoloji kullanılan, teknolojik detaylarla güçlendirilmiş mobilya tasarımlarının da sektöre kazandırılması hedeflenmektedir. Kumaşından boyasına kadar interaktif mobilyaların ortaya çıkarılması için açılan bu önemli kategori, yüksek teknoloji kullanımıyla mobilya sektörüne yönelik Ar-Ge projelerinin ortaya çıkarılmasına ön ayak olmak gibi önemli bir amaca hizmet etmektedir. Bu nedenle, “Akıllı Mobilya” temasında projelerin rasyonel, uygulanabilir, üretilebilir, mekanik, detaylarda mükemmel, çevreye duyarlı, dönüşümlü malzemeler kullanılan ve geleceği planlayan nitelikte olması gerekmektedir.
YARIŞMA TAKVİMİ
 • Yarışma İlan Tarihi 25 Şubat 2020
 • Birinci Aşama İçin Proje Teslim Tarihi 25 Nisan 2020 (Gece 24:00’a kadar)
 • Seçici Kurul Toplantısı (1.Aşama) 04 Mayıs 2020
 •  İkinci Aşama İçin Proje Teslim Tarihi 22 Mayıs 2020 (Gece 24:00’e kadar)
 • Seçici Kurul Toplantısı (2.Aşama) 15 Haziran 2020
 • Ödül Töreni Tarihi 16 Haziran 2020
 • Projelerin Sergilenme Tarihleri Kasım 2020 (Türkiye Tasarım Haftası)
KATILIM KOŞULLARI
 • Yarışmanın “Ön Lisans-Lisans Öğrencisi Kategorisi”; Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan ve hali hazırda üniversitelerin Mimarlık, İçmimarlık ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümleri ile mobilya tasarımı ve/veya üretimi ile ilgili bölümlerinde okuyan veya mobilya tasarımı ile ilgilenen ve ön lisans- lisans öğrencisi olduğunu belgeleyebilecek kişilerin katılımına açıktır.
 • Yarışmanın “Akademisyen ve Profesyonel Kategorisi”; Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan, üniversitelerin Mimarlık, İçmimarlık ve Endüstri Ürünleri Tasarımı ile mobilya tasarımı ve üretimi ile ilgili bölümlerinden mezun olan (lisansüstü eğitim alan kişiler akademisyen ve profesyonel kategorisinden başvurmalıdır) ve bunu diploma veya geçici çıkış belgesi ile belgeleyebilecek kişilerin katılımına açıktır.
ÖDÜLLER
EV MOBİLYALARI TASARIM ÖDÜLLERİ
Akademisyen ve Profesyonel Kategorisi
İhracatçı Birliği Büyük Ödülü : 20.000 TL
Ön Lisans-Lisans Öğrencisi Kategorisi
İhracatçı Birliği Büyük Ödülü : 10.000 TL
Ersa Altın Ödülü : 5.000 TL
Lazzoni Altın Ödülü : 5.000 TL
Mikodam Altın Ödülü : 5.000 TL
OFİS MOBİLYALARI TASARIM ÖDÜLLERİ
Akademisyen ve Profesyonel Kategorisi
İhracatçı Birliği Büyük Ödülü : 20.000 TL
Ön Lisans-Lisans Öğrencisi Kategorisi
İhracatçı Birliği Büyük Ödülü : 10.000 TL
Atagür Altın Ödülü : 5.000 TL
Bürotime Altın Ödülü : 5.000 TL
Madeş Altın Ödülü : 5.000 TL
MUTFAK VE BANYO MOBİLYALARI TASARIM ÖDÜLLERİ
Akademisyen ve Profesyonel Kategorisi
İhracatçı Birliği Büyük Ödülü : 20.000 TL
Ön Lisans-Lisans Öğrencisi Kategorisi
İhracatçı Birliği Büyük Ödülü : 10.000 TL
Kastamonu Entegre Altın Ödülü : 5.000 TL
Erpa Orman Sanayi Ürünleri Altın Ödül : 5.000 TL
AKILLI MOBİLYALAR TASARIM ÖDÜLLERİ
Akademisyen ve Profesyonel Kategorisi
İhracatçı Birliği Büyük Ödülü : 20.000 TL
Ön Lisans-Lisans Öğrencisi Kategorisi
İhracatçı Birliği Büyük Ödülü : 10.000 TL
Gentaş Altın Ödülü : 5.000 TL
Nurus-Nurettin Usta Altın Ödülü : 5.000 TL