Home ARSİV Furnitur Uluslararası Mobilya Tasarım Yarışması
0

Furnitur Uluslararası Mobilya Tasarım Yarışması

Furnitur Uluslararası Mobilya Tasarım Yarışması
0
0

2030’da Nasıl Yemek Yiyeceğiz?
Gündelik davranışlarımız, yaşam alanlarımız ve sosyal pratiklerimizle birlikte nasıl evriliyor? Hızla değişen yapma çevre, yaşam biçimleri ve dijital dünya, yaşam alanlarımızı ve kullandığımız ürünleri nasıl etkileyecek?

Varolan kültürel davranışları, yaşamları ve deneyimlerimizi iyi tasarlanmış ürünler ve nesneler ile iyileştirebilir miyiz? Küçülen yaşam alanlarında birden fazla ihtiyaca cevap verebilecek nesneler kurgulayabilir miyiz?

Daha iyi bir dünya geleceği için malzemesi, teknolojisi ve üretim yöntemi ile sürdürülebilir, geri dönüştürülmüş veya geri dönüştürülebilir nesneler tasarlayarak ekonomik ve ekolojik gelişmeye katkı sağlayabilir miyiz? Evrensel tasarım ilkelerini gözeten ve her bireyin yaşamını iyileştiren nesneleri nasıl ortaya çıkarabiliriz?

Neden 2030?

Öngörülebilir ve tutarlı bir gelecek vizyonu için 2030 yılı seçilmiş. Hem günümüzdeki gelişmelerin 10 yıl sonra nerelere varabileceğini tartışmak, hem de yakın gelecekte bizi bekleyen problemlere ve yeni yaşayış tarzlarına şimdiden cevap verebilmek adına yakın ama bir o kadar da uzak bir tarihi belirlenmesi kararlaştırılmış.

İstikbal; tasarımcıları, mimarları, mühendisleri ve üretme motivasyonu olan herkesi Furni-Tur Tasarım yarışmasına davet ediyor. Bu yarışma ile yeni dünyanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek, gelecek deneyimlerinin kurgulandığı, işlevsel, evrensel tasarım ilkelerine uyumlu, sürdürülebilir malzeme ve teknolojilerinin uygulandığı; yaşama birimi ve mobilya odaklı tasarım fikirlerinin çalışılması beklenmektedir


YARIŞMA TAKVİMİ

  • Yarışma Duyurusu: 01.11. 2019
  • Başvuru Tarihleri: 10.11.2019 – 20.12.2019 (Saat 23.59)
  • Sonuçların Açıklanması: 10.01.2020
  • Ödül Töreni ve Sergi: İlan edilecektir.

KAYIT VE BAŞVURU:

Yarışmaya öğrenciler, tasarımcılar, mühendisler, mimarlar, tasarlamaya ve üretmeye istekli olan herkes katılabilir. Tasarımın farklı sorunlarına cevap verilmesi açısından, yarışmacıların multidisipliner ekiplerden oluşması desteklenmektedir.

Bireysel katılımın yanı sıra en fazla ÜÇ kişiden oluşan gruplarla katılım sağlanabilir. Grup katılımlarında başvuru esnasında grup sözcüsü belirtilmelidir. Grup katılımlarında en az bir tasarım disiplininden gelen üyenin olması beklenmektedir.

Yarışma katılımcılarının, furni-tur.com adresinde yer alan “Yarışma Başvurusu” menüsünü seçerek başvuru formunu doldurup yine aynı alanda yer alan yükleme kısmına dosyalarını eksiksiz olarak yükleyerek göndermeleri gerekmektedir. Kaydın tamamlanmasının ardından katılımcılara kayıtlarının alındığına dair e-posta ile bilgilendirme yapılacaktır. Aşağıda detayları iletilen jürinin değerlendirmede esas alacağı proje dosyaları ve bu dosyaları içeren klasörlerde kesinlikle yarışmacıların kimliklerini ibraz edecek adlandırma ve dokümanlar bulunmamalıdır. Özgeçmişler ayrı bir klasör olarak yüklenmelidir.

ÖDÜLLER

  • Birinci Ödül: 30.000 TL (yaklaşık 5.000 Euro) para ödülü
  • İkinci Ödül: 20.000 TL (yaklaşık 3.500 Euro) para ödülü
  • Üçüncü Ödül: 15.000 TL (yaklaşık 2.500 Euro) para ödülü
  • Mansiyon Ödülü (3 Adet): Her biri 7.500 TL (yaklaşık 800 Euro) para ödülü
  • İstikbal Özel Ödülü: 10.000 TL (yaklaşık 1.500 Euro) para ödülü
  • TTV Turkish Design Excellence Ödülü: 10.000 TL (yaklaşık 1.000 Euro) para ödülü